Fifth Grade Co-Curricular Programs

Description Sponsor Day/Time for Practice Room

Arts -Musical

Carolers Mr. Neely Fri: 2:40-3:45pm 102
Cantabile Choir – 5th-7th Mrs. Litchfield-Good Tue. 3:15-3:45pm 102
Composition
Mr. Neely Fri: 3:10-3:45pm Qtr 3 103
Drum Line Mr. Petiford TBA 106
Jazz Band (auditioned) Mr. Clement Thurs: 7:05-7:35am 103
Strings – Orchestra (auditioned) Mr. Clement Thur.: 3:15-3:45pm 103

Arts

Art Club 5th-8th Mr. Madrigal Tue: 3:05-3:45pm 101 (art room)
Middle School Drama
Ms. Chasse-Clement Mon: 3:10-3:30pm 107/Theater
Speech & Debate – M.S. Speech Squad Mr. Clement Tue: 7:15-7:45am Tech Rm
Geometry Art 5th-8th Mr. Peters M – F: 7:30-8:00am; M-Thurs: 2:35-1:05pm 224

Games / Analysis/ Debate

Chess-Instructor Based Chess Emporium Tue: 3:05-4:05pm (Aug 30) Sign-ups each semester TBA
Investment Club Mr. McKernon Monthly, see teacher 211
Speech & Debate – M.S. Debate Squad Mr. Clement Wed: 7:15-7:45am 108
Quiz Bowl Mr. Berryman Mon: 3:05-4:00pm 108

Language

M.S. Book Club Mrs. Pillsbury Thurs: 3:10-4:00pm 114

Nature / Outdoors

Herpetology Club Dr. Pillsbury TBA – as scheduled SPA & Phx
Rock Climbing Club Mr. Poppa Fri: 3:15-5:15pm Lobby meet up

Middle & High School Co-Curricular Programs

Description Sponsor Day/Time Room

Arts -Musical

CHOIR(S)
Cantabile – 5th-7th Mrs. Good Tues: 3:15-3:45 pm 102
Carolers Mr. Neely Fri: 2:40 – 3:45 pm 102
Chamber Singers (audition only) Mr. Heyde / Neely Mon & Fri: 6:45-7:35 am 102
Concert Choir (audition only) Mr. Heyde / Neely Tue & Thurs: 6:45 – 7:35 am 102
MAN Choir 8th-12th Mr. Heyde Mon: 2:40 – 3:10 pm 102
Bella Voce 8th-12th Mr. Neely Mon: 3:10 – 3:45 pm 102
INSTRUMENTAL(S)
Music Composition Club *3rd QTR* Mr. Neely Fri: 3:10 – 3:45 pm – 3rd Qtr. 103
Strings Orchestra (Audition) Mr. Clement Thurs.: 3:15 – 3:45 pm 103
Jazz Band (Audition) Mr. Clement Thurs.: 7:05 -7:35 am 103
Adv. Recorder Ensemble (Audition) Mr. Clement / Threadgall [Spring]Wed: 3:05 – 3:30 pm 103
Drum Line Mr. Petiford TBA—see teacher TBA

Arts -Theatrical

9th – 12th Improv – “Laughletes” Miss Moon Thurs./ Fri: 2:35-3:35 pm Theater
H.S. Drama 9th-12th

M.S. Drama 5th-8th

Ms. Chasse-Clement Ms. Kutsunai Mon: 2:40-3:00 pm

Mon: 3:10-3:30 pm

Theater
Speech & Debate – H.S. Speech Squad Mr. Clement M/T/F: 3:00-4:00 pm

–by event–

Tech lab
Speech & Debate – M.S. Speech Squad Mr. Clement Tues.: 7:15-7:45 am 108

Arts -Visual

Art Club 2.0 9th – 12th Ms. Miller Tues./Thurs.: 3:05 – 3:45 pm 104
Art Club 5th – 8th Mr. Madrigal/Mrs. Pillsbury Tues.: 3:05-3:45pm 101
Geometry Art Club 5th – 8th Mr. Peters M – F: 7:30-8:00 am

M – Thurs: 12:35-1:05pm

224

Games / Analysis/ Debate

Chess Club – Chess Emporium Chess Emporium TBA- sign ups coming TBA
Investment Club Mr. McKernon TBA – monthly – see teacher 211
Speech & Debate – H.S. Debate Squad Mr. Clement M/T/F: 3:00-4:00 pm

–by event–

Tech lab
Speech & Debate – M.S. Debate Squad Mr. Clement Weds.: 7:15-7:45 am 108
Quiz Bowl Mr. Berryman Mon: :305-4:00pm 206

Language

Junior Classical League
-Classics Club – Art

-Classics Club H.S. certamen

-Classics Club H.S. certamen

 

Mrs. Paff Mr. Copeland Mr. Copeland

 

Mon: 3:05 – 3:40pm Fri: 2:45- 3:15 pm

Fri: 3:15- 3:45 pm

 

217

219

219

5th-8th Book Club Mrs. Pillsbury Thurs.: 3:10-4:00 pm 114

Nature / Outdoors

Herpetological Club (reptiles) Dr. Pillsbury TBA –see teacher SPA & Phx Herp
Rock Climbing Mr. Popa Fri.: 3:15-5:15pm Lobby

Science

AP Biology Club Dr. Pillsbury/Ms. Komarnisky TBA—see teachers 216
Coding Club Ms. Sester Thurs: 3:15-4:00 pm Tech lab
Engineering Club Mr. Swackhammer Tues: 3:05-4:00pm pm 205
Pre-Med Club Dr. Pillsbury/Ms. Komarnisky TBA—see teachers 216

General

Homework Club Mr. Rafal M-F: 3:00 – 5:30pm 109
Rotary Interact Club Mrs. Sterner Friday’s Lyceum –H.S. Tech Lab
Key Club Mrs. Michaels Mon: 2:40-3:10pm 222
Student Social Committee Mrs. Paff / Mrs. Loftis Tues/Thurs: 2:40-3:25 As needed, not weekly TBA
Yearbook Club Ms. Hakanson Fri: 3:10-4:00pm 220